Standard KNX zaznaczy swoją 25 rocznicę poprzez największe w historii globalne wydarzenie w obszarze automatyki budynków.

25 rocznica powstania KNX – 20.10.2015

Bruksela, 15 września 2015: Stowarzyszenie KNX, twórca i właściciel technologii KNX, obchodzi 25 urodziny światowego standardu automatyzacji budynków poprzez obchody KNX Day. Organizowana przez międzynarodową społeczność KNX, KNX Day będzie największym w historii, globalnym wydarzeniem w branży automatyki budynku. Wydarzenie to odbędzie się równocześnie w ponad 40 krajach we wtorek, 20 października 2015 roku.

”KNX Day to istotne wydarzenie w naszej dotychczasowej 25 letniej historii jak również istotny etap na drodze oczekiwanego dynamicznego rozwoju nowych rozwiązań, takich jak KNX City dla inteligentnych miast", komentuje Franz-Josef Kammerl, prezes Stowarzyszenia KNX. "We wtorek, 20 października, wiele społeczności KNX, w różnych krajach świata zorganizuje szereg specjalnych działań, dedykowanych potrzebom lokalnych instalatorów, architektów oraz użytkowników. Ukarzą one znaczące możliwości i korzyści technologii KNX tysiącom ludzi na całym świecie. Jest to unikalna, ekscytująca i przede wszystkim historyczna chwila dla KNX."

„Historia KNX zaczęła się w 1990 roku wizją zrewolucjonizowania klasycznej instalacji elektrycznej by stać się systemem do realizacji inteligentnych budynków".

Od tego czasu KNX zmienił możliwości zastosowania automatyki w budynkach mieszkalnych, handlowych, użyteczności publicznej i przemysłowych. Standard zapewnia otwarte, niezawodne i łatwe w instalacji podejście do sterowania oświetleniem, żaluzjami, ogrzewaniem, wentylacją, klimatyzacją (HVAC), zaopatrzenie w wodę i nawadnianie; zarządzanie energią oraz inteligentne systemy pomiarowe; diagnozę i zdalne sterowanie systemami monitorowania; jak również sterowanie sprzętem gospodarstwa domowego, technologii audio-video i wiele innych.

Obecnie ponad 400 producentów rozwija technologię i dostarcza użytkownikom ponad 7000 kompatybilnych i certyfikowanych grup produktów KNX za pośrednictwem 50.000 certyfikowanych instalatorów KNX, działających w ponad 125 krajach na całym świecie.

KNX dziś jest liderem w rozwoju przełomowych koncepcji i aplikacji technologicznych na rynku automatyki budynków. Na przykład, koncepcja KNX City prezentuje potencjał zastosowania standardu KNX do integracji inteligentnych rozwiązań dla budynków, infrastruktury, mobilności i wytwarzania energii. Inne inicjatywy to rozwój KNX Secure dla zapewnienia wyższego bezpieczeństwa w systemach kontroli budynku; zastosowanie RF w ramach narzędzia ETS KNX; rosnąca prostota konfiguracji i korzystania z KNX za pośrednictwem smartfonów i tabletów oraz wykorzystanie dużych mocy danych i Internet of Things.

Centra szkoleniowe KNX, partnerzy naukowi, organizacje Userclubs i profesjonalistów, a także krajowe Stowarzyszenia KNX są to grupy koordynujące szereg działań by zaznaczyć ten szczególny dzień w historii KNX. Najważniejszym elementem programu będzie prezentacja technologii i możliwości szkoleniowych, wręczenie wyróżnień za realizację prestiżowych instalacji KNX, połączenie on-line oraz pamiątkowe promocje i zachęty, takie jak darmowe licencje na narzędzia ETS.

"Jako że automatyka budynków będzie się rozwijać, tak też będzie rozwijać się KNX," - dodaje Franz-Josef Kammerl. "KNX Day pokaże, jak postępujemy do przodu na drodze spełniania wymagań oraz możliwości wzrostu rynku automatyki. W ten sposób, KNX zachowa pozycję lidera, w dalszym ciągu wspierając i pielęgnując swoją wspólnotę i pozostanie właściwym wyborem technologii automatyzacji na następne 25 lat i nie tylko."