Zadanie: System KNX jest światowym standardem wśród systemów sterowania domów i budynków, oferującym na rynku najnowsze produkty do wizualizacji oraz systemu pomiarowego. Rosnąca liczba tych produktów od różnych producentów na tej płaszczyźnie rynkowej zapewnia szeroką funkcjonalność instalacji. Ponadto system stwarza możliwość zarządzania energią dzięki dynamicznej taryfie elektrycznej.

Rozwiązanie:

Elektroniczne rejestrowanie zużycia wody, energii elektrycznej, energii ogrzewania oraz statusu czujników poziomu zabezpiecza system w przypadku przerwy w zasilaniu. Wizualizacja danych rozbudowana o wyświetlacz zużycia energii i diagramy jest przejrzysta i prosta w obsłudze. Rozwiązanie to umożliwia zapis oraz monitorowanie zużycia za pomocą każdego elementu połączonego z systemem KNX.

Realizacja:

Poprzez zainstalowanie sensorów w sieci KNX i przyporządkowanie im domeny IP możliwe staje się oddziaływanie na instalację oraz wyświetlanie procesów systemu za pomocą panelu dotykowego. Oprogramowanie Promoveo-Technology jest używane do zapisu i poszerzania informacji, co pozwala użytkownikom odczytać zużytą energię elektryczną, wody, gazu, oświetlenia, ogrzewania oraz oszacować jej zużycie na przyszły tydzień. Wyposażenie pochłaniające najwięcej energii może być używane w trakcie tańszego okresu taryf elektrycznych. System ten pozwala użytkownikom reagować na zmianę taryf i czerpać z tego korzyści.

Funkcje:

  • Wyświetlacz taryfy elektrycznej ( tania, droga).
  • Pomiar konsumpcji ogrzewania za pomocą interfejsu KNX.
  • Pomiar energii elektrycznej ( rożne rodzaje pomiarów dzięki elastycznemu interfejsowi podczerwieni).
  • Pomiar zużycia wody za pomocą interfejsu KNX.
  • Kontrola poziomu wypełnienia ( olej, woda, płyn).
  • Diagramy zużycia energii.
  • Wyświetlacz poziomu zużycia energii – wysoki, średni, niski – odpowiednio poprzez czerwoną, żółtą, zieloną lampkę.
  • Wyświetlacz taryfy elektrycznej z możliwością ręcznego połączenia lub rozłączenia wyposażenia elektrycznego.

Korzyści:

System reprezentuje międzynarodowy standard. Stosowany jest do wyświetlenia zużycia różnego rodzaju energii w budynkach. Użytkownik jednym klawiszem może sprawdzić stan konsumpcji energii. Oprogramowanie zarządza energią tak, by wyposażenie pobierające najwięcej mocy ( pralka, zmywarka) było podłączone w trakcie najtańszego okresu taryfy elektrycznej. System KNX pozwala na użycie energii w bardziej ekonomiczny sposób, nie tracąc przy tym na komforcie użytkowania oraz ochronie.