FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Czym jest KNX?

KNX to europejski standard dla inteligentnych instalacji elektrycznych, który jest alternatywą dla tradycyjnych instalacji - integruje różne funkcje w jeden system. Jest on znormalizowanym systemem sterowania, co gwarantuje współpracę i możliwość komunikacji wielu urządzeń pochodzących od różnych producentów.

Jak mogę wykorzystać KNX w swoim domu?

KNX jest zaprojektowany tak, by uwzględnić indywidualne potrzeby każdego klienta - z jego pomocą można sterować takimi elementami domu jak: oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne, rolety, żaluzje czy zasłony, rozdzielacze ogrzewania, piece, czujniki alarmowe, urządzenia klimatyzacyjne oraz wentylacja i wieloma innymi. Dodatkowo - wszystkie te elementy w standardzie KNX mogą ze sobą współpracować, umożliwiając właściwe reagowanie na bieżące sytuacje.

Dowiedz się więcej: Co daje Ci KNX?

Czym KNX różni się od innych systemów?

KNX jest standardem, co oznacza, że jest tworzony przez różnych producentów, a Ty możesz swobodnie wybierać w ich bogatej ofercie. Dodatkowo zyskujesz gwarancję, że KNX będzie rozwijany tak, by zaspokajać Twoje nowe oczekiwania i potrzeby.

Dowiedz się więcej: Co wyróżnia KNX?

Czym KNX różni się od innych systemów?

Instalacja KNX składa się z czterech głównych etapów - projektu, instalacji okablowania, montażu urządzeń oraz uruchomienia systemu.

Proces zaczyna się od akceptacji oferty przez Klienta, po czym odbywają się konsultacje z zespołem specjalistów - architektem oraz z wykonawcami zaangażowanym w proces budowy. Wtedy powstaje też dokumentacja projektowa. W kolejnym etapie układana jest instalacja kablowa: magistralna, elektryczna i teletechniczna, a następnie dostarczane i montowane są urządzenia potrzebne do działania systemu według przyjętych założeń. Wszelkie prace montażowe wykonywane są przez wykwalifikowanych pracowników posiadających stosowne uprawnienia, a konfiguracją i programowaniem zajmują się wykwalifikowani automatycy. Finalnym etapem jest uruchomienie systemu oraz szkolenie użytkownika.

Dowiedz się więcej: 4 kroki do KNX?

Jak wygląda proces instalacji KNX?

KNX to to europejski standard dla inteligentnych instalacji elektrycznych, który jako alternatywa dla tradycyjnych instalacji umożliwia zintegrowanie różnych funkcji w jeden system czyli komunikację różnych urządzeń wielu producentów. Oczywiście taka współpraca wymaga zaawansowanej technologii, jednak Ty nie musisz dysponować wiedzą z zakresu elektroniki, by z niego korzystać.

Czy mogę samodzielnie wprowadzać zmiany w działaniu poszczególnych urządzeń mojego systemu KNX?

Wszystkie zmiany w działaniu urządzeń KNX wprowadzane są dzięki programowaniu, które ma dwa tryby - E-Mod i S-Mod. Tryb E-Mod to tzw. “programowanie automatyczne”, które możesz przeprowadzić samodzielnie, posługując się dedykowanym programatorem. Umożliwia on wprowadzenie zmian bez specjalistycznej wiedzy na temat działania urządzeń, ale w tym przypadku programowane urządzenia muszą być tej samej marki co programator.

Drugi tryb S-Mod to programowanie z użyciem komputera i dedykowanego oprogramowania dostarczanego przez organizację Konnex. Programowanie w tym przypadku jest nieco trudniejsze, więc wprowadzenie zmian w działaniu urządzeń może wymagać wizyty integratora.

Na jakim etapie budowy domu można zainstalować KNX?

Instalacja systemu może być przeprowadzona na dowolnym etapie budowy, ale zdecydowanie wygodniej jest ją zaprojektować wcześniej. KNX można wdrożyć, jak też modyfikować bez konieczności kucia ścian. Każdy sprzęt, który chcemy podpiąć do KNX musi być dostosowany do systemu, ale obecnie coraz częściej urządzenia AGD lub RTV są z nim kompatybilne