Wrocław
Stylowy dom jednorodzinny
Dom jednorodzinny
ZREALIZOWAŁ
Współpracę z klientem zaczęliśmy przed etapem okablowania, co pozwoliło na optymalne przygotowanie domu do instalacji systemu KNX. Ponadto do każdego obwodu został doprowadzony przewód co najmniej 4-żyłowy, dzięki czemu możliwe było wprowadzanie późniejszych zmian w liczbie sterowanych obwodów. Np. uzyskaliśmy dodatkowe sterowane gniazdka elektryczne. Przewód magistralny KNX został tak poprowadzony, że przy niewielkich nakładach można w miarę potrzeby dołożyć dodatkowe sensory. Instalacje zostały podzielone między 2 rozdzielnice , umieszczone w przyziemiu (w garażu) i na parterze. Pozwoliło to na zmniejszenie liczby przewodów doprowadzanych w jedno miejsce. Do wysterowania było ok. 100 świateł, 30 rolet, 4 okna dachowe i kilkanaście stref ogrzewania.
Zakres działania systemu KNX został tak określony, żeby można było zintegrować praktycznie wszystkie domowe instalacje (z wyjątkiem klimatyzacji):
- sterowanie oświetleniem wewnętrznym i zewnętrznym (załączane, ściemniane, taśmy LED sterowane przez interfejs DALI)
- rolety okienne, dachowe, okna dachowe
- ogrzewanie (podłogowe, grzejniki kanałowe z wymuszonym obiegiem)
- dodatkowe obwody (np. pompa obiegowa c.o., radioodbiorniki w łazienkach i kuchni, bramy, ekran kina domowego)
- integracja z systemem alarmowym
- W ciągach komunikacyjnych, schodach, łazienkach, garderobach i garażu zainstalowaliśmy czujki ruchu i obecności, aby zautomatyzować załączanie oświetlenia.
Przyciski do załączania oświetlenia są rozmieszczone tak, aby użytkownik miał łatwy i intuicyjny dostęp do załączenia oświetlenia lub rolety. Przyciski umożliwiają sterowanie pojedynczymi obwodami oraz grupami (np. wyłączanie wszystkich świateł, zasłanianie wszystkich rolet, uruchomienie sceny itp.).
O właściwą temperaturę w pomieszczeniach dbają termostaty ścienne.
Instalacja została wzbogacona o serwer wizualizacji, dzięki któremu można sterować wszystkimi urządzeniami przy pomocy komputera, tabletu bądź smartfonu. Dodatkowe na serwerze działa zegar sterujący oświetleniem zewnętrznym, w połączeniu ze stacją pogodową na dachu, przekazującą informacje o nadchodzącym zmierzchu, bieżącej temperaturze, opadach czy sile wiatru. Informacje te są dostępne na głównej stronie systemu wizualizacji.
Na serwerze również działają przygotowane programy do sterowania wentylatorami w grzejnikach kanałowych, pompą obiegową c.o.
Dzięki serwerowi również użytkownicy mają możliwość tworzenia i uruchamiania scenariuszy dla oświetlenia, rolet i ogrzewania. Serwer umożliwia także zdalny dostęp do systemu KNX.