okolice Warszawy
Dom polny
ZREALIZOWAŁ
„Dom polny”: połączenie architektury z krajobrazem.
Wielokrotnie nagradzany projekt domu pod Warszawą pełen innowacyjnych rozwiązań
Inteligentny dom to standard, do którego nie trzeba było przekonywać inwestorów spod Warszawy, świadomych wszystkich korzyści jakie przynoszą rozwiązania smart home. Firma FDtech zajęła się w tym wielokrotnie docenianym i nagradzanym projekcie pracowni @WAW81 zaprojektowaniem i uruchomieniem kompleksowej instalacji automatyki budynkowej w standardzie KNX.
Dom Polny to harmonijne połączenie dwóch brył architektonicznych - jedna obłożona kamieniem polnym, a druga to elegancki, nowoczesny, biały pawilon na parterze zwrócony w stronę otaczających pól i łąk. Te dwie części tworzą niepowtarzalny dom, wyposażony w najnowocześniejsze technologie. W kamiennej części mieści się zaplecze techniczne i gospodarcze, natomiast w białej znajdują się strefy dzienna i sypialna. Budynek mieszkalny jest osłonięty od strony ulicy przez garaż otoczony zielenią oraz długie kamienne mury po obu jego stronach.
Cechą wyróżniającą ten projekt jest zastosowanie w nim wyłącznie oświetlenia typu LED z możliwością ściemniania, dzięki czemu cały budynek może “rozświetlić się” lub “przyciemnić”, co tworzy niezwykle oryginalny efekt wizualny. Specyfika zastosowanego w projekcie oświetlenia wykorzystana została również do celów zwiększenia bezpieczeństwa – w przypadku włamania cały dom pulsacyjnie rozświetla się i gasi, aby zdezorientować potencjalnego włamywacza.
Dom Polny to nie tylko projekt formy architektonicznej budynku, ale także ukształtowania domu harmonijnie wtopionego w otoczenie. Inwestorowi zależało przede wszystkim na tym, aby również technologia w domu była jak najmniej widoczna. Dobrano zatem takie urządzenia sterujące wpisujące się w minimalistyczny charakter domu oraz umożliwiające zachowanie spójności estetycznej.
W związku z tym, że łóżko w sypialni skierowane jest na wprost szerokich drzwi łazienkowych, uniemożliwia to umieszczenie tam jakichkolwiek dodatkowych sprzętów. Niemniej inwestorowi bardzo zależało na tym, by w sypialni znalazł się widoczny z poziomu łóżka telewizor. Zaproponowano więc, aby umieścić go za lustrem w łazience, dzięki czemu domownicy mają możliwość korzystania z wybranych funkcjonalności, a zgodnie z nadrzędnym założeniem projektu – technologia pozostaje w ukryciu i jest niewidoczna.
Sterowanie KNX w tym projekcie obejmuje:
- Oświetlenie on/off, ściemniane żarowe, DALI, sterowanie ze stacji pogodowej
- Ogrzewanie wodne podłogowe i elektryczne podłogowe
- Pełne sterowanie FanColi - ogrzewanie/chłodzenie
- Sterowanie pompą ciepła - zawory i pompy w kotłowni
- Sterowanie centralą wentylacyjną
- Sterowanie bramami wjazdową i garażową
- Integracja z systemem alarmowym
- Sterowanie roletami
- Integracja z kinem domowym - jeden pilot do sterowania telewizorem, dekoderem, appleTV, xBox
- Sterowanie drzwiami elektrycznymi Geze
- Sterowanie telewizorem ukrytym za lustrem
- Czujniki zalania i elektrozawory wody, zamykane po wykryciu zalania