REALIZACJE /

Kraków

Kraków - remont smart home

Wymiana niefunkcjonującej instalacji smart home na standard KNX

Remont domu z kompleksową wymianą i rozbudową systemu automatyki budynku.

Jedną z ostatnich ciekawszych realizacji zespołu Futunext Kraków jest wymiana oraz rozbudowa całego systemu automatyki w ok. 10-letnim domu.

Przygoda z tym budynkiem rozpoczęła się od kontaktu zaprzyjaźnionego biura projektowego, którego architekt potrzebował wsparcia przy remoncie kilku pomieszczeń w działającym już inteligentnym domu. Zgłębiając temat, okazało się, że system smart home był tam realizowany przez nieistniejącą już na rynku firmę, a wszystkie urządzenia sterujące, które były tam zamontowane, były ich autorskimi wynalazkami. W związku z tym szybko okazało się, że nie ma możliwości, by w takim systemie cokolwiek zmienić, czy rozbudować. Mogłaby to zrobić tylko niedziałająca już firma , po której nie ma dzisiaj śladu...

W grę zatem wchodziła jedynie całościowa wymiana elementów wykonawczych. Jednak nie można było po prostu dokonać tej wymiany i zaprogramować wszystkiego na nowo „tak, jak było”, gdyż wraz z kolejnymi rozmowami z klientem okazało się, że nie ma on absolutnie żadnej dokumentacji wykonawczej okablowania, ani automatyki. To sprawiło, że prace musiały rozpocząć się od zinwentaryzowania całej elektryki, począwszy od rozprowadzonych w domu przewodów, poprzez połączenia w rozdzielnicy, na sposobie zaprogramowania przycisków oraz aplikacji kończąc.

Dodatkowo podczas inwentaryzacji okazało się, że jest wiele urządzeń niewpiętych w automatykę, dlatego specjaliści Futunext zwrócili się do klienta z pytaniem, czy nie chciałby tego także zintegrować. Okazało się, że poprzedni system nie wspierał systemu nagłośnienia (który był w tym domu naprawdę bardzo rozbudowany), czy integracji z klimatyzacją, na czym klientowi zależało.

Obecnie Firma Futunext jest na etapie sukcesywnej wymiany starych elementów automatyki na nowe w systemie KNX, rozbudowując go o wspomniane integracje. Prace wymagają etapowania, gdyż jest to niemały dom (prawie 300 m2) w dodatku ciągle zamieszkany, zatem nie ma możliwości, by na parę dni rozpiąć całą instalację, a następnie uruchomić ją na nowo.

Przykład tej realizacji pokazuje, dlaczego tak ryzykowne jest korzystanie z rozwiązań smart home od jednego producenta (a takich rozwiązań jest wiele na rynku). Być może w momencie jego zakupu koszt jest nieznacznie mniejszy od instalacji w standardzie KNX, jednak po paru latach, gdy zachodzi potrzeba wprowadzenia zmian lub rozbudowy systemu, okazuje się, że nie ma komu tego zrobić... A takich sytuacji jest sporo.

Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest wymienić zamknięty, niewspierany system, niejednokrotnie niedziałającej już firmy na wspierany przez kilkuset producentów standard KNX. Mnogość rozwiązań i urządzeń KNX daje gwarancję, że gdyby za parę lat konieczna była jakakolwiek zmiana, będzie mógł ją wykonać dowolny integrator działający w KNX-ie.