Kraków
Oaza bezpieczeństwa i spokoju
Dom jednorodzinny nad Zalewem Bagry w Krakowie
ZREALIZOWAŁ

Futunext skontaktuj się
Jedną z ciekawszych ostatnich realizacji Futunext. Twój inteligentny dom.® był dom jednorodzinny (połowa bliźniaka) z niesamowitym widokiem i działką graniczącą z Zalewem Bagry. Ponieważ była to niemal wykończona inwestycja deweloperska w wysokim standardzie, prowadzenie okablowania wymagało sporej gimnastyki, by nie uszkodzić niczego w ścianach. I choć były na początku pomysły, by spróbować jedynie zaadaptować istniejącą instalację elektryczną pod system inteligentnego domu, to szybko okazało się, że jedyne sensowne rozwiązanie to położenie okablowania na nowo.
Kluczowe było więc wykonanie kompleksowego projektu przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac budowlanych. Po pierwszych ustaleniach z klientem nie miał to być bardzo rozbudowany system, jednak wraz ze zwiększaniem postępu projektowania – zwiększał się również jego zakres. Na korzyść zdecydowanie zadziałał fakt, iż klient z odpowiednim wyprzedzeniem zdecydował się na rozpoczęcie prac projektowych. Dzięki temu, pomimo rozrastania się projektu, nie było dużej presji czasowej z jego oddaniem, aby nie wstrzymywać kolejnych etapów.
Podczas realizacji okablowania specjaliści Futunext wciąż współpracowali z innymi ekipami. Z racji zmian aranżacji wnętrza niektóre ściany musiały zostać wyburzone lub przesunięte oraz powstało kilka nowych. Ponieważ rozpiętość instalacji była tak wielka, że niemal na każdej ścianie znajdował się jakiś punkt elektryczny – wymagało to często wspólnej pracy równolegle z firmą wykończeniową. Ponadto starano się okablowanie prowadzić w taki sposób, by nie przysparzać problemów przy ponownym gładziowaniu ścian. Chcąc jednocześnie nie doprowadzić do utraty gwarancji przez klienta na elementy domu wykonywane przez dewelopera, wymagało to istnej gimnastyki przy wyznaczeniu tras kablowych. Przy prowadzeniu okablowania kluczowe jest rozdzielanie tras instalacji prądowych od sygnałowych, aby uniknąć zakłóceń. W przypadku niemal wykończonego domu wyznaczenie dwóch niezależnych pionów (budynek jest 3-kondygnacyjny) było dodatkowym wyzwaniem, jednak mistrzowsko poradzono sobie we współpracy z wykonawcą schodów, planując dodatkowe trasy kablowe w zabudowie wokół ich wykończenia. Był to kolejny dowód na to, że przy chęci współpracy kilku ekip – najbardziej zyskuje klient, bo dzięki odpowiedniemu planowaniu i patrzeniu szerzej na każdy problem znajdzie się rozwiązanie.
Absolutną wisienką na torcie prac instalacyjnych było wykucie w podłodze miejsca na floorbox (bez uszkodzenia instalacji ogrzewania podłogowego) oraz doprowadzenie okablowania na zewnątrz budynku (bez niszczenia wykończonej struktury elewacyjnej). Finalnie podołano wszystkim tym zadaniom, a gdy budynek został w pełni okablowany – powrócono na „standardowy” tor prac. Z ciekawszych elementów była to chociażby współpraca przy doborze grzejników elektrycznych i takie podłączenie przewodów do grzałki oraz siłownika, by były one jak najmniej widoczne, czy wykonanie odpowiednich zmian w rozdzielnicy elektrycznej, by połączyć ją z systemem fotowoltaiki. Wszystko po to, aby klient mógł się wprowadzić do swojego wymarzonego domu i podziwiać niesamowity widok na jezioro, mieszkając w oazie komfortu i bezpieczeństwa.
fot. Imaginesia
