REALIZACJE /

okolice Pobiedzisk

Dom w okolicy Pobiedzisk

Rezydencja w klasie Premium wyposażona w wyjątkowe funkcjonalności.

Powierzchnia ok. 600m2
Data ukończenia: 2020
Ilość urządzeń KNX: 150

Przedstawiamy realizację ukończoną w 2020 roku. To piękna rezydencję położoną w okolicach Pobiedzisk. Prace nad tak dużą posiadłością, terenami zewnętrznymi oraz budynkiem gospodarczym trwały około 4 lata. Sam projekt był wielokrotnie zmieniany i dopasowywany do nowych ustaleń i potrzeb, aż udało się nam opracować skrojony na miarę system automatyki KNX, wideodomofonowy oraz multiroom audio.


Na potrzeby tej inwestycji system KNX jest sprzężony z większością dostępnych urządzeń występujących w budownictwie. Mówimy tu naturalnie o oświetleniu wewnętrznym i zewnętrznym. Warto tu zwrócić uwagę na sterowanie dwoma wielkimi żyrandolami w salonie, jednym większym, umieszczonym na środku pomieszczenia oraz drugim mniejszym, przed kanapą. Żyrandole są wyposażone w źródła LED z możliwością ściemniania o łącznej mocy 528W i 152W. Sterowanie ogrzewaniem i chłodzeniem zostało zrealizowane przy wykorzystaniu pompy ciepła i instalacji podłogowej w całym budynku. System KNX steruje także żaluzjami, roletami oraz zasłonami.

Dla zwiększenia zabezpieczenia przed uszkodzeniem lamelek żaluzji poza czujnikiem siły wiatru w stacji pogodowej, zostały użyte dwa dodatkowe czujniki wiatru na różnych częściach budynku. Do systemu podłączone są między innymi napędy bram garażowych i bramy wjazdowej, oraz zabezpieczenia odcinające dopływ wody po wykryciu zadziałania czujników zalania zamontowanych w pomieszczeniach takich jak kuchnia, łazienki czy kotłownia.

Ciekawostką jest sterowanie załączaniem i poziomami mocy biokominka bezpośrednio z panelu dotykowego KNX. Jeśli już o panelach mowa, to znajdują się tutaj aż cztery urządzenia ABB SmartTouch 7” zintegrowane z systemem wideodomofonowym ABB Welcome, które poza obsługą systemu KNX, umożliwiają także odbieranie połączeń przychodzących z bramofonu. Sam system domofonowy dzięki sprzężeniu z internetem pozwala również na odbieranie połączeń na urządzeniach mobilnych. Jak w większości naszych systemów tej klasy, również tutaj zastosowaliśmy serwer wizualizacji Gira HomeServer umożliwiający zdalne sterowanie systemem za pośrednictwem aplikacji na telefony komórkowe. Centrala alarmowa została zintegrowana z systemem KNX pozwalając na wywoływanie zaprogramowanych akcji na skutek wykrycia włamania, dymu bądź zmiany stanu uzbrojenia.


Osobnym tematem było zrealizowanie wielostrefowego systemu nagłośnienia audio i kina domowego. Składa się na niego dziewięć niezależnych stref. Został zintegrowany z systemem KNX, umożliwiając tym samym sterowanie nagłośnieniem również za pomocą sensorów ściennych. Wspomniane wyżej kino domowe zrealizowane jest na amplitunerze Yamaha umożliwiającym przełączanie się między telewizorem a projektorem.


Skala inwestycji sprawiła, że rozbudowany system KNX zajął w tym budynku aż 5 rozdzielnic elektrycznych z urządzeniami do automatyki.