REALIZACJE /

Gdańsk

Siedziba główna LPP

Inteligentna przestrzeń do pracy

Nowa siedziba główna firmy LPP, właściciela marek Sinsay, Mohito, Reserved, House i Cropp – mieszcząca się w zabytkowym, gdańskim budynku z 1928 roku, o powierzchni przekraczającej 8 500 m2, została przez nas wyposażona w nowoczesny system sterowania budynkiem. Przed II wojną światową obiekt należał do Gdańskiego Monopolu Tytoniowego. Gruntowne prace remontowe rozpoczęto w 2013 roku. Celem inwestycji było przywrócenie obiektowi jego dawnej świetności i uczynienie otoczenia komfortowym, atrakcyjnym i inspirującym dla ponad 600 osób, które w nim na co dzień przebywają i pracują.

W obiekcie, oprócz biur typu open space, mieszczą się obecnie sale konferencyjne, pracownie, wzorcownie, siłownia, fitness oraz klubokawiarnia. Mnogość i różnorodność pomieszczeń zdeterminowała wprowadzenie jednolitego, w pełni zintegrowanego i prostego systemu zarządzanego przez  GIRA Facility Server oraz  urządzenia WAGO  wykorzystane w szafach automatyki. Na obiekcie zainstalowano czujniki ruchu B.E.G model PD11-KNXoraz PD4-KNX. W każdym pokoju zamontowano specjalne i estetyczne manipulatory naścienne Siemens QMX oraz czujniki przyciskowe Gira, dzięki którym każda osoba może włączać i wyłączać światło, sterować roletami oraz regulować ogrzewanie i klimatyzację. Na szklanych ścianach zastosowano radiowe nadajniki Thermokon w bezprzewodowym standardzie KNX/EnOcean Weinzer.  Natomiast, dzięki intuicyjnej i łatwej w obsłudze, dedykowanej aplikacji wizualizującej pracę systemu, możliwe jest sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, wentylacją, klimatyzacją oraz roletami z poziomu zamontowanych paneli dotykowych 9” Gira ControlClient czy dowolnego komputera lub tabletu. 

System steruje m.in. oświetleniem, roletami i wszystkimi układami HVAC zgodnie z ustawionymharmonogramem czasowym. Dzięki temu uzyskujemy energooszczędność i komfort zarządzania budynkiem, zarówno z poziomu administracji, jaki i użytkowników pomieszczeń.Zautomatyzowano szereg czynności, np. wyłączanie oświetlenia (około 550 grup) czy klimatyzacji (170 klimakonwektorów oraz 60 klimatyzatorów) w całym budynku jest możliwe jednym przyciskiem. Dodatkowo czujniki rozlokowane w budynku pozwalają monitorować zachodzące procesy oraz szybciej reagować na problemy.