AKTUALNOŚCI /

Bramka DALI-KNX MEAN WELL

Opublikowano: 28 November 2023

Bramka DALI-KNX MEAN WELL DLC-02-KN

Test, funkcjonalność i podstawy pracy z urządzeniem.

 

Standard DALI w automatyce budynkowej

Obecnie system DALI to standard bardzo często wykorzystywany w automatyce budynkowej do sterowania oświetleniem. Dzięki niemu w łatwy sposób można zaimplementować algorytmy zmieniające temperaturę barwową oświetlenia w zależności od pory dnia (HCL), czy wykorzystać paski RGB do ustawiania scen świetlnych.

Kolejnym ważnym elementem, z punktu widzenia instalatora KNX, to możliwość tłumaczenia telegramów KNX-owych na telegramy protokołu DALI. Do tego zadania wykorzystujemy przede wszystkim znane bramki DALI - KNX. Przykładem może być urządzenie MEAN WELL DLC-02-KN.

 

Opis i funkcjonalność DLC-02KN

MEAN WELL DLC-02 to multifunkcyjny kontroler DALI wyposażony w dwie niezależne magistrale DALI (każda o prądzie do 250mA) oraz możliwości podłączenia do 64 urządzeń wykonawczych  w jednej magistrali. Do pojedynczej magistrali można podłączyć do 12 urządzeń wejściowych, a dzięki wbudowanemu portowi USB możliwa jest prosta i szybka konfiguracja przez oprogramowanie PC. Model DLC-02KN jest wyposażony w funkcję bramki KNX: umożliwia zintegrowanie systemu oświetleniowego DALI z systemem KNX.

Urządzenie to wyróżnia się spośród konkurencji:

 • dwoma niezależnymi liniami DALI - jedno urządzenie obsłuży maksymalnie 128 balastów oraz 32 grupy,
 • wyświetlaczem LCD do wyświetlania podstawowych danych,
 • wbudowanymi 4 przekaźnikami o maksymalnych parametrach łączenia 250V/5A,
 • możliwością testowania z wbudowanego web serwera,
 • obsługą DT8 (RGBW, xy oraz TC).

Ponadto rozwiązanie to cechują  funkcjonalności,  które  już powszechnie występują w tego typu urządzeniach:

 • możliwość konfigurowania scen świetlnych,
 • sterowanie  64 lampami oraz 16 grupami dla każdej linii,
 • maksymalny prąd magistralny na poziomie 250mA.

Podstawy pracy z bramką i test urządzenia

Podstawą obsługi DLC-02-KN jest ETS z doinstalowaną aplikacją nazywającą się tak samo jak urządzenie. Można ją pobrać ze strony producenta oraz ze sklepu na knx.org.

Prace związane z adresowaniem balastów, przypisywaniem do grup, tworzeniem scen świetlnych wykonujemy przy pomocy DCA (doinstalowanej aplikacji do ETSa).

Samo adresowanie lamp oraz przypisywanie ich do grup jest bardzo proste i intuicyjne. W aplikacji należy wcisnąć przycisk Scan aby przeskanować wybraną linie DALI w celu wyszukania podłączonych urządzeń:

Aby ustawić wyszukane urządzenie do wybranej grupy należy przycisnąć na lampę PPM i wybrać group edit:

Następnie wybrać do której grupy DALI ma być przypisany ten balast oraz wgrać program do ustawienia do bramki przy pomocy przycisków Partial download lub Full download.

Parametryzacja grup umożliwia:

 • ustawienia zachowań dla blokowania grupy,
 • ustawienia automatycznego wyłączania oświetlenia po przekroczeniu wybranego progu jasności po określonym czasie,
 • ustawienia zachowań dla trybu nocnego wraz z opóźnieniem,
 • ustawienia zachowań dla trybu paniki,
 • włączenie licznika działania oraz progu przekroczenia (można wykorzystać na potrzeby diagnostyki).

Ustawianie scen świetlnych również tworzy się bardzo intuicyjnie, lecz należy pamiętać o braku możliwości zapisywania scen przez użytkownika. Niestety nie ma tu funkcji bardzo chętnie wykorzystywanej w domach jednorodzinnych.

Bramka posiada jeszcze funkcje Efektów, czyli tak naprawdę sekwencji zdarzeń, których instalator może skonfigurować do 16, w każdej można utworzyć do 32 wpisów.

 

Elementem, o którym warto wspomnieć są 4 wyjścia przekaźnikowe, które można dowolnie wykorzystać. Konfigurujemy je jak standardowe wyjścia w aktorach przekaźnikowych. Posiadają one podstawową funkcjonalność, czyli statusy działania, zachowanie podczas różnych zdarzeń na magistrali KNX, itp. Bardzo ważną informacją dla projektantów jest niemożność sterowania tymi wyjściami w scenach świetlnych.
Wyjścia te można wykorzystać np. do oświetlenia w pomieszczeniach technicznych, gdzie nie będzie potrzeby ustawiania scen lub do zasilania balastów DALI (np. oszczędzanie energii przy przechodzeniu budynku w „stan uśpienia”).

Do wykorzystania producent przewidział 16 timerów.

Każdy może sterować maksymalnie 4 obiektami:

 • 1 bitowymi,
 • 1 bajtowymi (0-100%),
 • temperaturą barwową,
 • wartością RGB oraz RGBW,
 • współrzędnymi xy dla przestrzeni CIE,
 • scenami świetlnymi,
 • oraz  może mieć maksymalnie 6 wpisów godzinowych.

Przy ustawianiu zegarów należy pamiętać, że nie można sterować ich uruchomieniem. Jeśli są ustawione w parametrach to będą wykonywane zawsze zgodnie z wpisami!

 

 

 

Funkcje nieoczywiste

Z racji tego, że DLC-02-KN jest tak naprawdę rozszerzeniem mastera DALI DLC-02 o kontroler KNX to posiadamy jeszcze dwie możliwości łączenia się ze sterownikiem poprzez:

 • port ethernet i sieć IP,
 • port USB A.

Nietypową funkcjonalnością jest możliwość testowania balastów oraz grup bezpośrednio z przeglądarki internetowej. Wystarczy podpiąć DLC-02-KN do sieci z serwerem DHCP w której znajduje się nasze urządzenie (np. komputer, telefon z przeglądarką itp.). Na wbudowanym wyświetlaczu zostanie pokazane przydzielony adres IP:


Po przejściu w przeglądarce na wyświetlony adres, otrzymamy podstawowe informacje o urządzeniu oraz lampach podłączonych do linii DALI.

 

Funkcjonalność ta może być bardzo przydatna podczas procesu uruchamiania automatyki budynku. Chyba każdy integrator spotkał się z problemem np. źle podłączonej lampy, błędem w osadzeniu przewodu w złączce magistrali DALI itp. Dzięki tej funkcji można poinstruować wykonującego prace montażowe o sprawdzaniu jakości swojej pracy. Wystarczy kliknąć opcję Scan Online, sprawdzić ilość wyszukanych urządzeń oraz sprawdzić możliwość sterowania. Uważam, że w celach diagnostycznych, ta funkcja bardzo ułatwi proces uruchamiania oświetlenia DALI.

Warto również zaznaczyć, że przy pomocy tego interfejsu nie ma możliwości przypisywania balastów do grup.

Testy po montażach można również wykonywać dzięki wbudowanemu wyświetlaczowi oraz przyciskom.

Urządzenie umożliwia:

 • sprawdzenie ile lamp jest podłączonych do wybranej linii,
 • włączać oraz wyłączać wybrane lampy, grupy, wyjścia przekaźnikowe,
 • wywoływać wcześniej utworzone sceny świetlne.

Do obsługi urządzenia można wykorzystać dedykowane oprogramowanie dostarczane za darmo przez producenta o nazwie DLC-02. Przy pomocy tego software'u można parametryzować to samo co w ETS, oczywiście poza łączeniem obiektów grupowych z adresami. Z racji tego, że w tym cyklu omawiamy urządzenia KNX-owe nie będziemy wchodzić w szczegóły tego oprogramowania.

Podsumowanie

Urządzenie posiada cechy niespotykane w standardowych bramkach DALI-KNX tj. dwie niezależne linie DALI, web serwis użyteczny podczas testów, możliwość programowania przy pomocy zewnętrznego oprogramowania.

W kolejnej wersji urządzenia należałoby wprowadzić możliwość zapisywania scen świetlnych przez użytkownika oraz dołączenie wyjść przekaźnikowych do scen.

 

Opracowanie:

Filip Ugorski

KNX Polska  |  vBass

 

Pobierz artykuł w PDF