AKTUALNOŚCI /

KNX w służbie systemów audio

Opublikowano: 02 August 2022

Muzyka w inteligentnym domu

Jakie jest nasze pierwsze skojarzenie, jeśli przychodzą nam do głowy słowa „muzyka” oraz „inteligentny dom”? Czy wyobrazimy sobie, że wchodząc do pomieszczenia usłyszymy płynącą z głośników muzykę z ulubionego radia? A może, że każdego ranka będzie nas budzić inna piosenka, o innej porze w dni robocze i w weekendy? Lub przy uruchomieniu sceny „Kolacja” równocześnie z zasłonięciem okien i włączeniu nastrojowego światła z głośników popłyną dźwięki z playlisty „Romantic songs”?

Jeśli ktoś lubi słuchać muzyki w domu, z pewnością doceni różne możliwości, które daje integracja systemów audio i automatyki budynkowej. Nie zawsze potrzeba do tego celu zaawansowanych systemów sterowania. Nawet radia podtynkowe na ogół posiadają wejście umożliwiające sterowanie zewnętrznym przyciskiem. Ale jeśli do tego wejścia podłączymy przekaźnik systemu KNX, wyzwalany czujką obecności, to już mamy prosty system sterowania muzyką.

Panel sterujący GIRA + Revox, fot. VBASS

Zastosowanie sterowania systemami audio w praktyce

Zastosowanie automatyki do sterowania systemami audio jest bardzo szerokie, ale też często bardzo prozaiczne. Przykład? Wychodzimy z domu, uruchamiamy scenę „Wyjście”, a system KNX wyłącza wszystkie strefy systemu multiroom audio. Wychodząc z domu w pośpiechu możemy także niczego nie wyłączać, a czujki systemu wykryją brak obecności po ustalonym czasie i same wyłączą wszystkie obwody łącznie z muzyką.

Kolejny przykład, trochę bardziej zaawansowany: Smartfon jednego z domowników zalogował się w domowej sieci Wi-Fi i został wykryty przez serwer automatyki KNX. Skoro system wie, który użytkownik jest w domu, to uwzględniając porę dnia (np. rano słucham wiadomości, po pracy ulubionych podcastów), może włączyć odpowiednie radio lub serwis streamingowy w dowolnie wybranym pomieszczeniu.

Dużo bardziej przydatne i częstsze jest z pewnością wykorzystanie przycisków KNX do sterowania muzyką w pomieszczeniu, bez konieczności szukania smartfonu (na ogół wystarczą 4 klawisze: ON/OFF, 2 do regulacji głośności i ostatni do zmiany zaprogramowanych źródeł dźwięku po każdym naciśnięciu). Bardziej zaawansowane panele pozwolą także na wyświetlenie nazwy stacji lub odtwarzanego utworu.

Przycisk sterujący Black Nova z serii ARIA

Systemy multiroom KNX

Systemy audio to także amplitunery, które mogą być sterowane z sytemu KNX poprzez różnego rodzaju interfejsy i protokoły (IR, RS232, LAN).

Producentów systemów multiroom audio, które współpracują z KNX jest wiele i są to między innymi Sonos, Trivum, Basalte, RTI, Crestron, Revox itd. Różnią się filozofią działania i sposobem integrowania z KNX.  Dzięki temu wybierając odpowiedni dla swoich potrzeb system, mamy ogromny wybór sprzętu.

Wizualizacja sterowania Sonos w systemie ComfortClick

opracowanie: Cezary Chałupczak, KNX Polska

Pobierz artykuł w PDF