AKTUALNOŚCI /

TARGI LIGHT + BUILDING 2022

Opublikowano: 11 October 2022

Wiodące na świecie targi automatyki domowej i budynkowej powróciły po długiej nieobecności

Długo czekaliśmy na możliwość zapoznania się z nowościami w branży automatyki i oświetlenia w ramach targów Light + Building we Frankfurcie nad Menem. Z powodu pandemii koronawirusa COVID-19 termin imprezy była kilkakrotnie przesuwany, a ostatecznie opóźnienie wyniosło 2,5 roku- czyli od ostatnich targów minęło aż 4,5 roku! W dziedzinie nowoczesnych technologii to cała epoka. Z jednej strony można by więc się spodziewać, że na targach pojawi się bardzo wiele nowości, z drugiej jednak należy pamiętać o tym, że producenci na ogół nie czekali z premierami nowych rozwiązań do targów, a ostatnie trudne prawie 3 lata nie były szczególnie sprzyjające.

Każdy producent starał się pokazać nowe rozwiązania, a targi te są doskonałą okazją aby zaprezentować je światu. Liczba wystawców oraz mnogość produktów i rozwiązań w rozmaitych dziedzinach elektrotechniki i oświetlenia podczas każdej edycji oferują zwiedzającym bardzo szerokie spektrum aktualnych trendów i kierunków rozwoju branży. W zakresie rozwiązań automatyki budynkowej w standardzie KNX, w tym roku szczególnie wyróżniało się kilka zagadnień. Partnerzy KNX National Polska obecni na targach z dużym zainteresowaniem śledzili tegoroczną edycję. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi obserwacjami, poniżej opisujemy główne motywy przewodnie i zagadnienia, na których skupia się obecnie świat automatyki budynkowej.

ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ

Oszczędzanie energii i zarządzanie zużyciem energii to z pewnością jeden z najgorętszych tematów, którego nie da się w żaden sposób pominąć czy nie zauważyć. W obliczu wyzwań związanych z kryzysem energetycznym i ekologią wszystkie branże poszukują najlepszych rozwiązań. W dziedzinie automatyki od bardzo dawna stawiany jest nacisk na technologie umożliwiające kontrolowanie wszelkich form dostarczania i zużywania energii. Już na poprzednich targach L&B było widać wyraźnie kierunek podążania wiodących producentów urządzeń. Obecna edycja była wypełniona rozwiązaniami, które w założeniu mają pozwolić na zwiększenie efektywności energetycznej – czy to w wydaniu globalnym, czy w mikro skali gospodarstw domowych.

BEZPIECZEŃSTWO

W obecnym świecie nie ma już ucieczki przed cyfryzacją i automatyzacją, a co za tym idzie koniecznością stosowania wysokiej klasy zabezpieczeń instalacji przed atakami hakerskimi. KNX jako światowy standard również jest na nie narażony, a jako wiodący system automatyki budynkowej intensywnie wdraża technologię zabezpieczeń KNX Secure. Sukcesywnie wszyscy producenci rozwiązań w standardzie KNX wprowadzają nowe wersje produktów dostosowane do wymogów KNX Secure lub całkiem nowe produkty w tym standardzie.

OPROGRAMOWANIE ETS6 i ETS6Cloud

ETS w wersji 6 i licencjonowanie przez chmurę, to kolejne, bardzo pożądane nowości, które nie tylko uwalniają od konieczności posiadania sprzętowego klucza. ETS6 umożliwia między innymi programowanie urządzeń KNX poprzez zdalny pulpit komputera, który nie jest dostępny przez stały, publiczny adres IP. Można wprawdzie używać bramek KNX/IP z dostępem przez chmurę (np. Jung, GIRA), ale dostęp przez zdalny pulpit zabezpiecza nas przed niestabilnością Internetu, ponieważ komputer z bramką KNX/IP pracuje cały czas w sieci lokalnej.

KNX IoT

Rozwój technologii internetu rzeczy postępuje choć trudno to jeszcze nazwać widoczną rewolucją. To wciąż spory potencjał, który czeka na swój czas. Cały projekt KNX IoT jest wciąż w fazie tworzenia, pewne zagadnienia ewoluują lub są już w fazie zatwierdzania, a niektóre pojawiają się jako przyszłościowe zagadnienia. Na ten moment zatwierdzone metody to REST API oraz CoAP, a OpenWave nadal jest na etapie testów.

Podsumowanie ogólne Light + Building 2022

Targi Light + Building 2022 odbyły się z wyraźnie mniejszą liczba wystawców w porównaniu z poprzednimi latami (w tegorocznej edycji wzięło udział 1531 wystawców w porównaniu do 2714 w 2018 roku i 2626 w 2016 roku). Z kolei odwiedzających odnotowano 93 tysiące, w porównaniu do poprzedniej edycji, podczas której przyjęto 220 tysięcy gości. Zdecydowanie niższa frekwencja była zauważalna w strefach wystawienniczych i całej otaczającej infrastrukturze, co dla odwiedzających miało jednak swoje znaczące atuty, takie jak na przykład dużo większa swoboda w komunikacji zbiorowej, punktach gastronomicznych czy większa dostępność miejsc parkingowych. Nie bez wpływu na tę sytuację jest z pewnością fakt, że wiele wydarzeń, obok tych w których można było wziąć udział osobiście, odbyło się online.

Cały świat doświadczony pandemią dużo sprawniej i chętniej korzysta dzisiaj z możliwości jakie są dostępne w sieci i niezaprzeczalnie można to zaobserwować. KNX Association z kolei zrezygnowało w tym roku z dużej imprezy, podczas której zwykle wręczane były nagrody za najlepsze realizacje systemu KNX czy prezentowane grupy narodowe KNX oraz rozwój KNX na całym świecie. Skupiono się bardziej na kontakcie z odwiedzającymi i relacjonowaniu wydarzeń online. KNX jako system oraz organizacja był niewątpliwie bardzo widoczny na całej przestrzeni targowej, nie tylko we własnych strefach, ale także mocno eksponowany w ofercie producentów. Nie ma wątpliwości, że to wiodący system inteligentnego budownictwa. Na stoisku KNX Association jak zawsze była możliwość sprawdzenia swoich umiejętności programowania w ETS, udziału w quizach tematycznych, a także skorzystania z atrakcyjnych voucherów z rabatami na licencję i zakup aplikacji ETS.

Najważniejszym doświadczeniem i częstym głosem podsumowującym tegoroczną edycję jest fakt, że nareszcie można organizować tego typu wydarzenia i możemy w nich uczestniczyć zarówno offline jak i online. Dzisiaj, jako całe środowisko wiemy także w jakim punkcie się znajdujemy i zdajemy sobie sprawę z wyzwań stojących przed całą branżą automatyki.

Zawsze w historii są momenty, które z bieżącej perspektywy wyglądają na kryzysowe, a po jakimś czasie okazuje się, że właśnie wtedy następował impuls do zmiany i wyznaczenia nowych kierunków i możliwości rozwoju. Wierzymy, że tak jest i tym razem. Następną edycję targów Light + Building zapowiedziano na 3-8 marca 2024, wówczas znowu będzie okazja do podsumowania kolejnych zmian w świecie nowoczesnych technologii.


Opracował:
Cezary Chałupczak
KNX Polska | OMNIDOM
c.chalupczak@knxstandard.pl