AKTUALNOŚCI /

Optyczny czujnik obecności Steinel HDP2 KNX

Opublikowano: 06 February 2024

Optyczny czujnik obecności Steinel HDP2 KNX

Test, funkcjonalność i konfiguracja urządzenia.

Monitorowanie obecności osób w pomieszczeniach

Wraz z rozwojem technologii automatyki budynkowej, rosną wymagania względem urządzeń wykonawczych i sensorów. W budynkach użyteczności publicznej oraz biurowych, dużą wagę ze względu na komfort i ekonomię, odgrywa monitorowanie obecności osób w pomieszczeniach.

Standardowe czujniki obecności nie spełniają już wszystkich oczekiwań integratorów i użytkowników. Z rozwiązaniem tego problemu przychodzi firma Steinel ze swoim optycznym czujnikiem obecności HDP2 KNX, wyposażonym w kamerę. Czujnik pozwala nie tylko na detekcję osób, ale także liczenie osób w wydzielonych strefach. Skutkuje to możliwością sterowania oświetleniem, ogrzewaniem i wentylacją w zależności od ilości osób danym pomieszczeniu.

 

Opis i funkcjonalność HDP2 KNX

Steinel  HDP2 KNX to optyczny czujnik obecności wyposażony w kamerę o kącie detekcji 110 stopni i zasięgu 10m. Takie parametry pozwalają objąć zasięgiem powierzchnię do 96 m2.
Urządzenie jest dodatkowo wyposażone w czujnik temperatury i wilgotności, a także analizuje natężenie światła w pomieszczeniu. Zaimplementowane algorytmy nie tylko wykrywają obecność osób, ale również pozwalają unikać fałszywego wykrywania obecności w przypadku pojawienia się zwierząt w pomieszczeniu.

 Urządzenie pozwala na wydzielenie do 5 niezależnych stref detekcji w których liczona jest ilość osób oraz natężenie światła.  Czujnik umożliwia sterowanie oświetleniem w każdej ze stref. Odbywać może się to w sposób prosty, czyli włącz/wyłącz, ale także przy wykorzystaniu funkcji „Constant lightning”  czyli utrzymywania zadanego poziomu jasności.

 

Constant lightning i konfiguracja progów w ETS

Aplikacja ETS pozwala na skonfigurowanie 3 progów ilości osób w pomieszczeniu co pozwala na zastosowanie logiki zależnej od zatłoczenia pomieszczenia.  Dodatkowe 3 progi możemy także skonfigurować do obsługi wentylacji lub klimatyzacji.


Możliwości konfiguracji funkcji "Wentylacja"


Urządzenie wysyła temperaturę i wilgotność, a także obiekt grupowy odpowiadający za funkcję sabotażu czujnika, polegającej na cyklicznym wysyłaniu obiektu grupowego.

 

Wymiary i zasilanie

Czujnik ma wymiary 8,2 cm szerokości, 15,6 cm wysokości i 5,2 cm grubości. W zestawie są 3 adaptery montażowe płaski podtynkowy, płaski natynkowy i do montażu pod kątem 45 stopni o.  Urządzenie powinno być zamontowane w granicach 2,30 – 6 m, a optymalna wysokość to 2,8m. Do pracy urządzenie potrzebuje oprócz magistrali KNX dodatkowe źródło zasilania 18-57 V DC.

Wymiary i sposób podłączenia

 

Bezpieczeństwo

Z uwagi na to że czujnik wyposażony jest w kamerę, musi paść pytanie o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Producent deklaruje, że obraz rejestrowany przez kamerę jest analizowany przez urządzenie i po dokonaniu obliczeń jest usuwany. Co prawda interfejs do konfiguracji pozwala podglądać na żywo obraz z kamery, ale dostęp do niego możliwy jest tylko po podłączeniu go do komputera przewodem micro usb.

 

Konfiguracja

Po podłączeniu do komputera przewodem usb, możemy poprzez przeglądarkę konfigurować czujnik. Najniższy poziom dostępu ”User” pozwala nam na podgląd ilości osób w poszczególnych strefach oraz natężenia światła, a także temperatury i wilgotności.

Podgląd parametrów detekcji

 

Poziom „Admin” pozwala dodatkowo na zmianę ustawień, a w przypadku próby wyświetlenia podglądu obrazu z kamery, wymaga podania dodatkowego hasła dostępu.  W ustawieniach czujnika możemy ustawić parametry obrazu oraz skorygować odczytywany poziom jasności i temperaturę.

Opcje konfiguracji

Analiza obrazu

Analizowany obraz pozwala na wydzielenie 5 stref detekcji, a także 3 stref, w których detekcja nie będzie prowadzona. Producent zaleca, aby obejmować okna strefą braku detekcji, aby poprawić funkcjonowanie urządzenia w wykrywaniu osób. Każda wykryta osoba oznaczana jest czerwonym prostokątem z wyświetloną wartością, informującą o poziomie pewności, z którą została rozpoznana.

 

 

Testy i podsumowanie

Testy pokazały, że czujnik bardzo dobrze sprawdza się w biurze. Używany był do sterowania oświetleniem w 2 strefach, a także do zmiany trybów ogrzewania w zależności od ilości osób w pomieszczeniu. Z uwagi na montaż na najniższej możliwej  wysokości, czujnik nie zawsze wykrywał osobę siedzącą bezpośrednio pod nim. Czujnik miał też czasami problem z detekcją osób  gdy nie „widział” ich twarzy lub siedzących do niego tyłem w bezruchu. Czujnik z uwagi na wysokość montażu, wymaga także kalibracji czujnika temperatury.
Warto też wspomnieć, że testowy egzemplarz, zainstalowaną miał przestarzałą wersję oprogramowania, która uniemożliwiała bezpośrednią aktualizację do najnowszej wersji. Dzięki szybkiej pomocy działu technicznego firmy Steinel, udało się rozwiązać ten problem i zaktualizować firmware urządzenia.

 

Czujnik Steinel HDP2 KNX to świetne rozwiązanie do biur, szkół,sal wykładowych, pomieszczeń typu open space oraz sal konferencyjnych. Jego parametry pozwalają na pokrycie dużego obszaru, a funkcja detekcji ilości osób na wybranym obszarze, znacząco rozszerza możliwości czujnika obecności i umożliwia zastosowanie przeróżnych scenariuszy sterowania.

 

VBASS

Tomasz Zimmermann

KNX Polska  |  vBass

Pobierz artykuł w PDF