Panel LS Touch JUNG
Opublikowano: 02 July 2024Nowoczesny panel KNX: LS Touch firmy Jung
Minimalistyczne wzornictwo i zaawansowana funkcjonalność w jednym urządzeniu.
Nowoczesny panel dotykowy do sterowania KNX
LS Touch firmy Jung to panel dotykowy działający w standardzie KNX zgodny z KNX Secure.
Jednak nie jest to typowy panel dotykowy, bliżej mu do wielofunkcyjnego przycisku. Twórcy tego urządzenia poszli zdecydowanie inną drogą niż konkurencyjne firmy. Nie znajdziemy tu kolorowego wyświetlacza, co można uznać za zaletę, ponieważ zwykle jego jakość odbiega od tego, co znamy
ze smartfonów. Zamiast kolorowych ikon mamy jednobarwne symbole na tle w jednym kolorze. Takie rozwiązanie pozwala na dopasowanie koloru wyświetlacza do koloru osprzętu elektrycznego. Dodatkowo, prostszy wyświetlacz zapewnia lepszą czytelność i dłuższą żywotność urządzenia.
Taki minimalistyczny design podkreśla elegancję i nowoczesność panelu.
W 2024 roku LS TOUCH firmy JUNG został uhonorowany prestiżową nagrodą "Winner" w kategorii doskonałego wzornictwa produktowego German Design Award.
Funkcjonalność
Panel LS Touch został zaprojektowany jako sterownik pomieszczeniowy, który ma obsługiwać wszystkie urządzenia w pokoju podłączone do instalacji KNX. Urządzenie oferuje:
- 32 funkcje KNX
- termostat pomieszczeniowy oraz 4 termostaty pomocnicze
- 8 funkcji logicznych
- 8 timerów
- 4 kanały sterowania klimatyzacją
Dodatkowo panel jest wyposażony w czujnik temperatury, czujnik zbliżeniowy oraz wejście dodatkowego przycisku dzwonkowego lub czujnika temperatury.
Panel jest wyposażony w wyświetlacz o przekątnej 3,4” (86 mm) i rozdzielczości 320x310. Istotne jest to, że panel jest zintegrowany z ramką w określonym kolorze. Odróżnia to ten produkt od innych przycisków w ofercie firmy Jung.
Konfiguracja
Panel LS Touch konfigurujemy w programie ETS dokładnie tak samo, jak wszystkie inne urządzenia zgodne ze standardem KNX. Co ważne nie jest potrzebne żadne dodatkowe oprogramowanie
lub wtyczki.
USTAWIENIA OGÓLNE
Konfigurację zaczynamy od ustawienia podstawowych parametrów wyświetlacza. Schemat kolorów może być dopasowany do standardowych kolorów osprzętu (również Le Corbusier)
lub określony indywidualnie.
Kolejny krok to ustawienie wygaszacza ekranu. Dostępne możliwości to m.in. logo, zegar, temperatura zewnętrzna lub wewnętrzna, a także strona informacyjna.
Przydatną funkcja jest na pewno informacja o aktywowaniu czujnika zbliżeniowego. Można
to wykorzystać do automatycznego włączania oświetlenia w pomieszczeniu.
USTAWIENIA FUNKCJI
Po ustawieniu ogólnych parametrów przechodzimy do konfiguracji funkcji, które będą widoczne
na panelu. Do dyspozycji są 32 kanały, które możemy skonfigurować jako:
- włącz/wyłącz
- ściemniacz
- ściemniacz funkcją ustawiania temperatury barwowej światła (Tunable White)
- sterowanie oświetleniem RGB
- sterowanie roletami lub żaluzjami
- wysyłanie wartości
- aktywowanie sceny
Dla każdej funkcji możemy zdefiniować ikonę spośród wielu dostępnych wzorów.
Ilość funkcji z pewnością wystarczy, żeby zrealizować sterowanie wszystkimi funkcjami nawet większym pomieszczeniu. Warto zaznaczyć, że 32 funkcje nie obejmują sterowania temperaturą i klimatyzacją.
STEROWANIE TEMPERATURĄ
Do sterowania temperaturą służy wbudowany termostat, który możemy w pełni skonfigurować.
Jest to funkcjonalność znana z innych urządzeń firmy Jung. Dodatkowo mamy do dyspozycji cztery pomocnicze termostaty. Służą one do zadawania parametrów, ale nie sterują temperaturą. Wykorzystuje się je do obsługi termostatów wbudowanych np. w aktor grzewczy.
Nową funkcjonalnością dostępną w najnowszym oprogramowaniu jest możliwość sterowania klimatyzacją. Panel obsługuje cztery jednostki klimatyzacji. Z pewnością jest to bardzo ważna funkcja, ponieważ można zastąpić sterowniki dostarczane z klimatyzacją zachowując pełną funkcjonalność sterowania.
KONFIGUROWANIE MENU
Skonfigurowane wcześniej funkcje i termostaty możemy uporządkować na sześciu ekranach,
każdy ekran ma miejsce na dziewięć ikon.
Podobnie konfiguruje się główne menu. Można umieścić na nim odnośniki do ekranów
oraz przyciski, które przekierują do np. ustawień.
Dodatkowo funkcje możemy dodać do ulubionych. Jest to bardzo ciekawa funkcjonalność, ponieważ otrzymujemy wirtualny przycisk. Na jednym ekranie możemy skonfigurować do czterech funkcji. Panel obsługuje pięć takich stron. Warto skonfigurować panel w taki sposób, żeby strona
z ulubionymi pojawiała po wzbudzeniu wyświetlacza. Uzyskamy szybki dostęp do najważniejszych funkcji i praktycznie obsługa będzie identyczna jak w przypadku zwykłych przycisków.
FUNKCJE LOGICZNE I TIMERY
Panel umożliwia zrealizowanie ośmiu funkcji logicznych. Do dyspozycji mamy m.in. bramki logiczne, komparator, zmiana wartości bitowej na liczbę.
Bardzo przydatną funkcjonalnością są timery, które pozwalają na sterowanie instalacją zależnie
od godzin, wschodu i zachodu słońca lub losowo. Zwykle jest to funkcja, która wymaga zastosowania serwera wizualizacji. W tym panelu mamy to wbudowane, a kolejna zaleta to możliwość ustawiania parametrów timerów przez użytkownika.
FUNKCJONALNY DESIGN
LS Touch firmy Jung to nie tylko zaawansowany panel dotykowy, ale także rewolucja w podejściu
do sterowania inteligentnym domem. Zamiast klasycznego, kolorowego wyświetlacza, który często bywa zawiedzeniem w porównaniu do ekranów smartfonów, LS Touch stawia na eleganckie, jednobarwne symbole. To minimalistyczne podejście nie tylko podnosi estetykę urządzenia,
ale także zwiększa jego funkcjonalność i trwałość. Możliwość pełnej personalizacji wyświetlacza, dopasowania kolorów do osprzętu oraz intuicyjna konfiguracja sprawiają, że LS Touch jest idealnym wyborem dla użytkowników ceniących sobie zarówno nowoczesny design, jak i niezawodność.
Podsumowanie
Panel LS Touch jest na pewno ciekawą propozycją. Idealnie pasuje do instalacji, gdzie zastosowany został osprzęt z Jung serii LS990. Równie dobrze komponuje się z osprzętem innych producentów. Kolory wyświetlacza zostały bardzo ograniczone, co w pierwszej chwili wydaje się błędem.
Jednak trzeba pamiętać, że kolorowy wyświetlacz w panelu dotykowym zawsze będzie wyglądał gorzej niż ten w smartfonie. Dlatego warto w tym przypadku postawić na minimalizm. Ekran dotykowy działa bardzo płynnie i poprawnie odczytuje wszystkie wywołania funkcji, co jest kluczowe dla wygodnej obsługi.
Ważną zaletą jest brak dodatkowego okablowania, panel jest zasilany z magistrali KNX i nie wymaga dodatkowego zasilacza oraz podłączenia do sieci komputerowej.
Opracowanie:
Bartosz Załęczny
KNX Polska | Electrocontrol