AKTUALNOŚCI /

Relacja z targów Light + Building 2024

Opublikowano: 22 March 2024

Frankfurt

Light + Building to niezmiennie wiodące międzynarodowe targi technologii oświetleniowej i elektrotechniki, odbywające się co dwa lata. Tegoroczna edycja pod hasłem „Be Electrified” odbyły się w dniach 3–8 marca 2024 r. we Frankfurcie w Niemczech i gościły ponad 2100 wystawców, a odwiedziło je ponad 151 000 osób.

KNX zawsze jest obecny na targach z kilkoma stoiskami w ogromnych halach automatyki budynkowej. W tym roku na głównym stoisku Stowarzyszenia KNX zaprezentowano panele wystawowe 25 członków. Spośród grona polskich członków Stowarzyszenia KNX Polska na targach zaprezentowali się producenci: ABB, ComfortClick, Ekinex, Gira, Jung, Siedle, Siemens, Steinel i Theben.

 

Stoisko KNX

Główne stoisko Stowarzyszenia KNX w hali 12.0 było przyjazną przestrzenią, w której znajdowały się różne strefy. Odwiedzający mogli zapoznać się z ekosystemem KNX, dowiedzieć się więcej o ETS6.2, wziąć udział w Mistrzostwach KNX, wysłuchać prezentacji, porozmawiać z licznymi ekspertami KNX na stoisku i dobrze się bawić grając w grę Kahoot.

Główny temat przewodni podczas targów Light + Building skupiał się na oszczędzaniu energii i zgodnie z tym, co Casto Cañavate, kierownik ds. marketingu stowarzyszenia KNX zauważył: „W tym roku odwiedzający stoisko KNX byli pod wrażeniem nie tylko zmiany stylu, ale także naszego zaangażowania do zrównoważonego rozwoju. Ponieważ wierzymy w wpływ naszej technologii na wspieranie bardziej zrównoważonych domów i budynków, przeprojektowaliśmy nasze stoisko, nadając mu świeży styl i wykorzystując materiały pochodzące z recyklingu, przeznaczone do ponownego wykorzystania podczas wielu wydarzeń. Dzięki temu nasze zrównoważone podejście będzie trwać przez lata.”

Stoisko KNX w dużej mierze zostało zbudowane z materiałów pochodzących z recyklingu i z materiałów wielokrotnego użytku, co podkreśla zaangażowanie organizacji w zrównoważony rozwój.

 

 

Ekosystem KNX

Bardzo długi panel ekspozycyjny umieszczony pośrodku stoiska pokazywał ekosystem KNX. Ekspozycja ta była czymś więcej niż tylko wizualną prezentacją zakresu systemu KNX, pokazując najnowsze rozszerzenia ekosystemu KNX, a mianowicie KNX IoT i KNX Classic, a także pokazała działające przykłady aplikacji, które mogą pomóc planecie i poprawić jakość życia.

Szeroko zaprezentowano przykłady usług i aplikacji korzystających z KNX IoT, który pozwala na włączenie sieci IPv6 i produktów komunikujących się za pomocą takich sieci do ekosystemu KNX. Technologia IoT otwiera standard KNX dla ogromnej liczby firm i rozwiązań, które korzystają z Wi-Fi, a oprogramowanie ETS 6.2 wspiera ich kompatybilność.

 

W centrum ekspozycji, pod hasłem ETS jako „jedno narzędzie do integracji wszystkich urządzeń w jeden bezpieczny ekosystem”, znajdowała się szeroka gama produktów połączonych za pośrednictwem mediów przewodowych i bezprzewodowych i obsługujących całą gamę aplikacji. Zaprezentowano zarządzanie kontrolą budynku, w tym monitoringiem, alarmem, kontrolą dostępu, a także sterowanie roletami, ogrzewaniem, wentylacją, klimatyzacją, inteligentnymi licznikami, wykrywaniem usterek, sterowaniem sprzętem AGD, multimediami, systemem audio i ładowaniem samochodów elektrycznych. Zademonstrowano również zarządzanie energią, w tym wytwarzanie energii, które, co nietypowe, wykorzystywało technologię fotowoltaiczną w postaci żaluzji zewnętrznych, a nie paneli.

 

Oprogramowanie ETS6.2

W sekcji ETS (Engineering Tool Software) na stoisku KNX dostępnych było dwóch ekspertów, którzy odpowiadali na pytania gości i pokazywali im nowości w niedawno wprowadzonym na rynek ETS6.2. Dzięki temu KNX IoT może zachowywać się jak każde inne urządzenie KNX i traktować je w ten sam sposób, z obiektami połączonymi w grupy. Promowano także istniejącą funkcję, a mianowicie współpracę archiwalną. Jest to bardzo wizualny sposób pokazania statusu współdzielonych projektów, a jesienią dołączy do niego nowa funkcja Smart Linking, która umożliwi łączenie funkcji z obiektami metodą „przeciągnij i upuść” oraz będzie automatycznie wykonywać różne funkcje.

 

Kobiety w KNX

Kobiety są zdecydowanie niedostatecznie reprezentowane w branżach inżynieryjnych, dlatego wszystko, co zapewnia zachętę i wsparcie, musi być mile widziane. Spotkanie inauguracyjne w tej tematyce, które odbyło się podczas Light + Building zostało uznane za wielki sukces, w którym wzięło udział około 60 kobiet z branży.

Jak to ujął dyrektor generalny Stowarzyszenia KNX, Heinz Lux, „To była wielka przyjemność współtworzyć inicjatywę Women in KNX. Obecnie kobiety podzielają tę samą pasję do KNX (…). Są najlepszym dowodem na to, że dla KNX nie ma granic ani ograniczeń: jeśli podoba Ci się ta technologia, jesteś w stanie rozwiązać każdy projekt i każdą inwestycję, gdziekolwiek i kimkolwiek jesteś.”

 

Firmy członkowskie KNX Polska na targach Light + Building 2024

 

Firma ABB zaprezentowała nowości: panele sterowania pokojowego, Busch-art linear®, system zarządzania energią InSite, analizator budynków ABB Umiejętność™, ABB Cylon® MATRIX-2, linię Comfort, Flexline, ABB Welcome IP Touch Lite 7 i planistę budynku ABB Umiejętność™.

 

Na stoisku ComfortClick zaprezentowano rozwiązania dedykowane KNX, KNX IoT, Modbus, BACnet, MQTT, Z-Wave, Sonos, Matter, Denon, HomeKit, Paradox, Google Home oraz Amazon Alexa. Zademonstrowano także działanie zaktualizowanego oprogramowania bOS 4.10 oraz serwery i panele ścienne.

 

Ekinex pokazał całą gamę rozwiązań w myśl idei „One brand solutions”, między innymi nową serię wideodomofonów Dico, a także sprawdzone i uznane przyciski do sterowania z serii FF, Signum, 20venti i 71series. Całe stoisko zaaranżowane było w sposób odzwierciedlający istotę marki, ucieleśniając harmonię pomiędzy formą i funkcją, pięknem i wydajnością.

Producent pokazał również ekskluzywny prototyp nowej serii przycisków ERA, które będą dostępne na przełomie roku

 

Marka Gira przedstawiła nową linię wzorniczą Gira E1, Gira E2 w kolorze Light Grey inteligentne zarządzanie energią dzięki Smart Energy Management dla KNX Smart Home oraz elegancką serię Gira System 106 w matowej czerni, a także nową generację przełączników całkowicie zastępującą dotychczasowe, od Gira System 55 do TX_44.

 

Jung z kolei pokazał między innymi serie A VIVA, A CUBE, LS 1912 w bogatej gamie Les Couleurs® Le Corbusier, a także LS 1912 jako KNX push-button. Ponadto zaprezentowano Smart Visu Server KNX i nowe funkcje LS TOUCH KNX. Firma promuje obecnie także produkcję opierającą się na tworzywach sztucznych pochodzących z recyklingu. Plastikowe osłony w A CREATION, A 550 i A FLOW w kolorze matowego antracytu już teraz składają się z recyklatu oszczędzającego 95% plastiku używanego w tradycyjnej produkcji.

 

Firma Siedle pokazała nowy, prostszy i tańszy system Access 6.0 oraz całą gamę urządzeń domofonowych i wiedeodomofonowych. Wśród nowości znalazły się Siedle Vario - nowa generacja,  o dużej użytecznością, funkcjonalnością IP i nowoczesnym wyglądem, Siedle Touch 5 -nowe, wszechstronne urządzenie do obsługi wejść oraz Siedle Axiom - nowy panel wideo do użytku domowego.

 

Siemens skupił się na pokazaniu rozwiązań z zakresu systemów zrównoważonej energii w przyszłości EcoTech. Siemens EcoTech to etykieta efektywności środowiskowej produktu, zaprojektowana w celu wspierania zrównoważonej transformacji przemysłu i infrastruktury. Etykieta zapewnia przejrzystość działania naszych certyfikowanych produktów w odniesieniu do kryteriów istotnych dla środowiska, umożliwiając dokonywanie świadomych wyborów wspierających cele w zakresie zrównoważonego rozwoju.

 

Marka Steinel zaprezentowała swoje innowacje: RS PRO 6100 Circular - uznaną za najbardziej ekologiczną oprawę oświetleniową na świecie, EO - rewolucyjny czujnik PIR, stanowiący nowy wymiar w detekcji, NEXX.IS PRO - zaawansowane zewnętrzne czujniki z nowoczesną technologią Bluetooth Mesh. Ponadto przedstawiono bogatą ofertę KNX - kompleksowe rozwiązania dla inteligentnego zarządzania budynkiem, od szafy sterowniczej aż po cały budynek.

 

Theben zaprezentował między innymi nowy, radiowy system inteligentnego domu KNX LUXORliving Smart Start, który doskonale sprawdza się podczas remontów i modernizacji istniejących budynków. Nie zabrakło również wyłączników czasowych, których legendarną niezawodność użytkownicy opisują jako „zainstaluj i zapomnij”. Prezentowano także niezawodne zegary sterujące i ich osiągnięcia w zakresie efektywności energetycznej. Pokazano także rozwiązania Theben wypełniające lukę pomiędzy inteligentnym sterowaniem w budynkach wykorzystujących KNX i rozwiązaniami inteligentnego domu za pośrednictwem domowego systemu zarządzania energią (HEMS), a cyfryzacją w transformacji energetycznej za pomocą inteligentnych rozwiązań pomiarowych, takich jak CONEXA.

 

Firma MEAN WELL pojawiła się na targach we współpracy z KNX Association oraz DALI Alliance. Zaprezentowano produkty KNX m.in. zasilacze magistrali KNX, oraz produkty dedykowane sterowania oświetleniem w tym najnowszą wersję bramki KNX-DALI2 DLC-02KN. Liczne pozytywne opinie zebrały też najnowsze zasilacze serii XLN i XLC współpracujące z systemem DALI2

 

Serdecznie dziękujemy za liczne spotkania i odwiedziny stoiska KNX oraz naszych partnerów.